Atletizm Sahası Özellikleri

Atletizm Sahası Özellikleri

Atletizm pistleri yapıldıkları alanlara göre farklı özelliklere sahip olsa da birçoğu profesyonel koşular için kullanıldığından belirli standartlara uygun olarak üretilmektedir. Özellikle sporcu sağlığı için özel olarak yapılan bu pistlerde belirli malzemeler kullanılarak darbelere karşı emici özellik oluşturulur. Profesyonel atletizm pistlerinin zeminlerinde kullanılan malzemeler şunlardır;

Profesyonel olmayan pistlerde ise pist zemini kiremit rengi suni çimler ile kaplanarak oluşturulur. Profesyonel pistler için atletizm sahası özellikleri ve kullanılan malzemeler;

  • Poliüretan Zemin: Sentetik zemin kaplamasıdır. Federasyon normlarına uygun olarak üretilir. 13 mm kalınlığındaki poliüretan zemin üzerine 4 mm kalınlığında poliüretan kaplama yapılarak toplamda 17 mm kalınlığında uygulanmaktadır.
  • Sandviç Sistem Zemin: En altta poliüretan katman, üzerinde elastik tabaka ve en üstte primer tabaka yer alır. Tüm bu katmanların altında ise 10 cm kalınlığında asfalt bulunmaktadır.
  • Sprey Kaplama: Primer ve elastik tabakalardan oluşur. Temel tabaka 12 mm kalınlığında üretilir ve bu katman üzerine 3 mm kalınlığında poliüretan dolgu yapılır. Basit yapısından dolayı ekonomik açıdan oldukça uygundur.
  • Tartan Zemin: En altta 8 mm kauçuk üstte ise 5 mm kiremit renkli kauçuk kullanılarak yapılır. Uygulama sırasında sıcak kauçuk zemine dökülerek uygulanır. Aşınma direnci oldukça yüksektir.
Atletizm Sahası Özellikleri
Atletizm Sahası Özellikleri

Atletizm Pisti Ölçüleri

Atletizm pistlerinin özellikleri birbirine göre değişiklik gösterse de birçok yerde pistler 8 kulvardan oluşur. Atletizm pistinin en iç kulvarında yer alan koşu çizgisinin tam bir turu 400 m uzunluğundadır. Pistin en iç kısmı 398 m iken en dış kısmı ise 453 m’dir. Bir kulvarın genişliği 122 cm’dir. 8 kulvarlı bir pistin toplam genişliği 9.76 m’dir.

Atletizm pisti ölçüleri standartlarda bu şekilde olsa da koşunun yapılacağı pistin özelliklerine göre bu ölçülerde değişiklik olabilmektedir. Özel etkinlik koşuları, dağ koşuları gibi serbest koşularda kullanılan pistler serbest pist olduğu için bu pistlerin herhangi bir ölçüsü ve özelliği bulunmaz. Bu pistler genelde asfalt yollarda ya da toprak yollarda yapılmaktadır. Bu nedenle standartlar ile belirlenmiş kuralları bulunmamaktadır. Ancak stadyum pistlerinde profesyonel koşuların yapılabilmesi için federasyon normlarına uyulması zorunludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir